Subota, 26. oktobar, bila je dan obilježen važnim događajima u Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Na Bobovcu, području župe Kraljeva Sutjeska, održano je 21. Hodočašće katolika pripadnika Ministarstva obrane, Oružanih i redarstvenih snaga BiH, kao i 23. Molitveni dan za Domovinu Vrhbosanske nadbiskupije.
Misno slavlje na Bobovcu predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit i apostolski administrator Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić. Koncelebriralo je dvadesetak svećenika, među kojima su bili generalni vikari Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađan Ćosić, Vojnog ordinarijata u BiH mons. Željko Čuturić i biskupski vikar za pastoral MORH-a i OSRH-a don Slavko Rajič.
Brojne vjernike koji su došli na Bobovac u procesiji molitve pratili su i predstavnici političkog života Hrvata u BiH, poput zamjenika predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinka Čavare i zamjenika ministra obrane BiH Slavena Galića. Također, prisutni su bili veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Ivan Sabolić i predstavnici Vojaškog vikarijata iz Ljubljane.
Ova tradicionalna manifestacija, koja se održava u subotu najbližu nadnevku smrti bosanske kraljice Katarine Kosače-Kotromanić, datira još iz 2002. godine kada ju je pokrenuo tadašnji nadbiskup metropolit vrhbosanski Vinko kardinal Puljić. Ova inicijativa ima za cilj ujedinjenje vjernika u molitvi za lične potrebe, vlastiti narod i domovinu Bosnu i Hercegovinu, ali i za sve ljude i narode koji žive u njoj.
Bobovac, mjesto gdje se održava ovo hodočašće, ima bogatu historiju kao najznačajniji i najbolje utvrđeni grad u srednjovjekovnoj Bosni. Smješten na stijeni južnih padina planinskog masiva Dragovskih i Mijakovskih poljica jugozapadno od Vareša, Bobovac je bio simbol snage i moći. Osmanlije su ga osvojile 1463. godine, a grad je napušten 1626. godine zbog gubitka strateškog značaja.
Ovaj godišnji događaj na Bobovcu okuplja vjernike iz Vrhbosanske nadbiskupije i pripadnike Oružanih snaga BiH u zajedničkoj molitvi za mir, prosperitet i blagoslov za Bosnu i Hercegovinu. Nastavak ove tradicije svjedoči o važnosti duhovnog jedinstva i solidarnosti među vjernicima i građanima ove regije.