Kao rezultat dobre međusobne saradnje javnih ustanova na području Općine Vareš, polaznici „Dječjeg obdaništa Vareš“ u pratnji Direktora Ustanove, te svojih vaspitača/odgajatelja, u dane 27.11.2024. i 28.11.2024., posjetili su prostorije Opće biblioteke Vareš.
Njihova posjeta je upriličena radi stjecanja novih saznanja o društvu zajednice u kojoj žive, te o važnim mjestima, institucijama, a time i prošlosti Vareša, grada u kojemu odrastaju.
Općoj biblioteci Vareš se obratio Direktor „Dječjeg vrtića“ Vareš i predložio posjetu mališana, za koje je u mjesecu novembru/studenom tekuće godine, bila planirana posjeta muzeju.
S obzirom na činjenicu da Vareš još uvijek nije u mogućnosti organizovati rad jedne takve kulturne ustanove, dogovoreno je da kao alternativa posluži posjeta Odjeljenju Zavičajna zbirka, koja radi i djeluje u okviru Opće biblioteke Vareš.
Zavičajna zbirka kao odjeljenje Opće biblioteke Vareš, zvanično je formirana 01.12.2000.godine, kada su se stekli uslovi da se dotadašnja zavičajna građa, smjesti u odgovarajući, bibliotečki prostor, te imenuje lice koje će njom rukovoditi.
Napominjemo da je spomenuti zavičajni opus, uistinu, bogat i sadržajan, a na njegovom prikupljanju bili su angažovani mnogi zaposlenici bivšeg Radničkog univerziteta „Branko Jelić“ Vareš, u čijem sastavu je djelovala i radna jedinica Opštinska narodna biblioteka Vareš, kasnije registrovana kao samostalna i sa novim nazivom – Opća biblioteka Vareš.
Uz ovaj kratki osvrt na početak rada Odjeljenja Zavičajna zbirka, da navedemo kako je jučerašnja i današnja posjeta mališana, polaznika „Dječjeg obdaništa“ Vareš, bila jedinstvena prilika da se djeca već u najranijoj dobi, upoznaju s važnosti raspolaganja osnovnim podacima o sredini u kojoj žive, a mnogi su se tu i rodili. Rukovodilac Odjeljenja, magistrica Franjić, je vještim odabirom fotografija, te prigodnim usmenim izlaganjem, privukla pažnju naših budućih profesora, inženjera, doktora, stručnjaka iz različitih oblasti i onih koji će u budućnosti graditi povijest ovoga mjesta, te im tako dala osnovne smjernice o pojmu muzeja, zavičajnih zbirki i općenito povijesti kao univerzalne učiteljice života.
Važnost posjete mališana „Dječji vrtić“ Vareš, ogleda se i u činjenici da je briga o njima prioritet našeg društva, i da posvećenost najmlađim naraštajima, zasigurno vodi ljepšem i prosperitetnijem bih društvu u kojemu će biti osigurani osnovni uvjeti za život i rad budućih generacija.
Želimo na kraju istaći i to da smo mi, u Biblioteci, bili zatečeni ozbiljnošću i odgovornošću osoba koje se bave poslom odgajatelja. U ova dva dana druženja s njima, mogli smo prepoznati kolika je to ljubav i odricanje, apsolutna posvećenost djetetu, njegovim potrebama, radu s njima i njihovom odgajanju, obrazovanju, te svim neophodnim uputama koje jedno dijete treba da usvoji, kako bi steklo životno važne navike, a njih treba svaki odrastao čovjek.
Nadamo se da su naši mališani makar nešto ponijeli u svojim lijepim, malim glavicama, odavde iz naše Biblioteke, jer smo imali takav utisak da nas uistinu čuju i prate. Uostalom, njihovo aktivno učešće u razgovoru, koji je nakon prezentacije uslijedio, govori tome u prilog. Svakako se radujemo ponovnom susretu s njima, a kao uspomenu na naše druženje s njima, uručeni su im tzv. graničnici za knjigu i to sa njihovim imenima uz dodatak simboličnog privjeska. Nadamo se da će mnogi od njih biti naši budući i redovni korisnici, pa će im ovi poklonjeni graničnici dobro poslužiti.
Svima onima koji su učinili napor da boravak mališana, polaznika „Dječjeg vrtića“ Vareš u Općoj biblioteci Vareš protekne u najboljem redu, ovom prilikom želimo zahvaliti, te istaći kako se radujemo svim našim budućim susretima, navodi se na Facebook stranici Opće biblioteke Vareš.