U općinskoj sali održana je Javna rasprava o Nacrtu zakona o dopunskim pravima branilaca i članova njihovih porodica. Raspravi su prisustvovali borci i predstavnici organizacija, ratni vojni invalidi, predstavnici medija, načelnik Zdravko Marošević, ministar za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnan Sirovica zajedno sa svojim timom, Amra Nikšić, šefica odjela za pravno administrativne poslove, Ivana Budim, šefica odsjeka za ekonomske poslove i Aida Silajdžić, tajnica ministarstva. Na početak rasprave čekalo se tridesetak minuta i ona je zvanično započela u 13:30
Ministar Sirovica je svoje prvo obraćanje iskoristio da pozdravi prisutne i upozna ih sa dosadašnjim poduzetim aktivnostima, nakon čega je dao riječ učesnicima rasprave
Prvi za govornicu izašao je Ismet Abdulahović kao predstavnik Organizacije demobilisanih boraca 92-95 i predstavnik Skupštine demobilisanih boraca kantona. Abdulahović je u svom izlaganju između ostalog iznio par zahtjeva koji se tiču zakonskih regulativa te dozvoljavanju ostvarivanja prava svim članovima porodica boraca bez obzira na to da li su borci optuženi za neka nedjela, da li su napustili bojno polje bez dozvole nadređenih ili su u nekom momentu sami sebe ranili. Kao glavnu tačku svog izlaganja Abdulahović je naveo jednokratnu pomoć i sufinansiranje dženaza i sahrana uz zahtjev da naknada svima bude jednaka.
Tim ministra Sirovice je istakao da je pitanje naknada jedno od najčešće postavljenih pitanja i da će svakako pokušati pronaći adekvatno rješenje za tu stavku.
Prisutnima se obratio i načelnik Vareša Zdravko Marošević, nosilac najvećeg vojnog priznanja, a u svom kratkom govoru izrazio je zadovoljstvo ministrovim dolaskom te je i on ukazao na razlike u finasiranju sahrana i dženaza za koje smatra da trebaju da budu jednake. Pohvalio je dosadašnji rad ministra i vjeruje da će ministar u budućnosti nastaviti raditi sa istim uspjehom dok god je na ministarskoj poziciji. Načelnik je zbog obaveza nakon svog govora još jednom pozdravio sve prisutne i napustio raspravu.
Jasmin Salketić predsjednik Organizacije ratnih vojnih invalida, pozdravio je sve prisutne pa u ime Organizacije iznio šest amandmana koji se tiču problematike ove kategorije. Ratne vojne invalide najviše zanima liječenje i rehabilitacija koju ističu kao najbitniju stavku u zakonu, osim toga ukazuju i na problem pomoći kantona pri nabavci ortopedskih pomagala koja je kako ističu u Zeničko-dobojskom kantonu mnogo slabija nego u Kantonu Sarajevo.
Odgovor iz ministrovog tima je bio da će svakako pokušati podzakonskim aktima regulisati dio sa liječenjem i trenutno je broj zainteresovanih za ostvarivanje tog utrostručen i došlo je do preopterećenja sistema. Vezano za ortopedska pomagala rečeno je da sve zavisi od budžeta te da će i tom dijelu pokušati unaprijediti svoje djelovanje.
Musa Džemal član ORVI zahtijevao je od ministra i njegovog tima objašnjenje zbog čega Zavod zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona već 20 godina odobrava ista sredstva namijenjena za ortopedska pomagala iako su cijene pomagala znatno promijenjene i ta su pomagala sada mnogo skuplja.
Ministarstvo je pokušalo da uspostavi konekciju sa Zavodom, ali su i oni dobilii nepromijenjen cjenovnik te apeluju na prisutne borce da pokušaju svojim pritiskom na Zavod iznuditi novi cjenovnik i više sredstava.
Zoran Andrić uposlenik BIZ-a Vareš, između ostalog rekao je da nije davao svoje prijedloge jer nijedan od zahtjeva do sad nije usvojen, te da se ne vrijedi boriti i vršiti pritisak na Zavod. Smatra da je dovoljna kazna to što smo dio Zeničko-dobojskog kantona i samim tim moramo na liječenje u Zenicu.
Zakir Džafo član ORVI Vareš je u svom izlaganju ponovo govorio o ortopedskim pomagalima i o tome kako je dva puta odbijan njegov zahtjev za naknadu troškova kupovine protetika, te je upitao o sredstvima koje ministarstvo ima u budžetu planirano za sufinansiranje i nabavku proteza te koji su to propisani uslovi da bi neko ostvario prava na budžetska sredstva?
Odgovor iz ministrovog tima je glasio da postoji komisija koju sačinjavaju dva ortopeda koja pregledaju sve podnesene zahtjeve i medicinsku dokumentaciju osoba koje su podnijele zahtjeve te na osnovu pregledanog donose odluku o tome hoće li se odobriti sredstva za refundaciju. Dodali su još da se zadnjom izmjenom odluke pravi korak naprijed jer sada kantonalno ministarstvo može samostalno donijeti odluku o refundiranju do 50% troškova s tim da korisnik mora dostaviti fiskalni račun kojim dokazuje kupovinu ortopedskog pomagala.
Pred sami kraj rasprave za riječ se javio i Mustafa Kamenjaš uposlenik općine u BIZ-u i u svom izlaganju je predložio da svi trebaju znati cjenovnik sa kojim raspolaže ZZO te da se usaglasi zakon o regulisanju ostvarivanja prava na egzistencijalnu naknadu jer prema zakonu Federacije dovoljna je godina ratnog staža za ostvarivanje prava, a u našem kantonu je potrebno imati dvije godine ratnog staža te da se reguliše problem cenzusa za ostvarivanje prava na egzistencijalnu naknadu.
Ministar Sirovica je odgovorio da ministarstvo uveliko razmišlja o tome da uvede novi član 19. kojim će se uvesti pravo pojedinaca na primanje umjesto dosadašnje prakse da pravo na primanje ima domaćinstvo i da će do kraja mjeseca učiniti sve da usvoje tu promjenu. Navedenom promjenom proširit će se i povećati broj korisnika na ostvarivanje prava egzistencijalnih naknada.
Sa riječima ministra završila je javna rasprava koja je sveukupno trajala nešto duže od sat vremena.