Početkom decembra 1941. godine, u mjestu Rudo, osnovana je Prva proleterska brigada, što je bila prva regularna jedinica Narodnooslobodilačke vojske.
Ova brigada je odigrala važnu ulogu u borbi protiv njemačkih snaga tijekom Drugog svjetskog rata.
Krajem januara 1942. godine, Prva proleterska brigada je bila opkoljena na Romaniji od strane njemačkih snaga. Jedini način za spasavanje brigade bio je marš pored Sarajeva, preko Igmana, prema oslobođenoj Foči.
Marš preko Igmana, poznat kao Igmanski marš, izveden je u noći s 27. na 28. januara. Borci su se suočili s teškoćama kao što su duboki snijeg i ekstremna hladnoća s temperaturama od -40 stepeni. Uprkos tim izazovima, četrdeset boraca, koji su bili teško promrzli, uspjelo je stići do Foče, gdje su primljeni na liječenje. Mnogima od njih su amputirani promrzli dijelovi tijela, a sve to bez upotrebe narkotičkih sredstava.
Igmanski marš postao je legendaran zbog hrabrosti i izdržljivosti boraca koji su se suočili s ekstremnim uvjetima i uspjeli stići do cilja. Ova priča o hrabrosti i preživljavanju privukla je pažnju i inspirisala stvaranje filma istog imena 1983. godine, koji je režirao Zdravko Šotra.