Derbi 23. kola Premier lige u Londonu su odigrali Arsenal i Liverpool. Domaćin je odigrao sjajan meč i na kraju ostvario bitnu pobjedu rezultatom 2:1.

Arsenal i Liverpool su trenutno dvije prvoplasirane ekipe prvenstva pa je ovaj meč imao ogroman rezultatski značaj, domaćin bi se eventualnom pobjedom približio današnjem rivalu, prvoplasiranom Liverpoolu na dva boda zaostatka.

Gosti iz Liverpoola su u London došli sa sjajnim nizom od 11 utakmica u svim takmičenjima bez poraza pa su domaćini od prve minute pokazali jasnu namjeru da žele pobjedom okončati taj niz.

Sjajnom pas igrom igrači Arsenala su došli do stopostotne prilike koju nije iskoristio Kai Havertz, tačnije Alisson je odbranio njegov udarac, ali je na odbijenu loptu natrčao Bukayo Saka i doveo Arsenal u vodstvo. Bio je to Sakin osmi gol u ovoj sezoni Premier lige, Saki je to bio treći gol protiv Liverpoola u ligi i sva tri je postigao na Emiratesu.

Do kraja poluvremena Liverpool ipak uspijeva doći do poravnanja iako nisu uputili udarac u okvir gola cijelo poluvrijeme autogolom Gabriela Magalhaesa došli su do 1:1. Bio je to prvi autogol nekog od igrača Arsenala još od augusta 2022. godine, a drugi put ove sezone Liverpool završava prvo poluvrijeme bez upućenog šuta u okvir gola, prvi put se to Kloppovoj ekipi desilo u duelu protiv Crystal Palacea.

Liverpool je prvi udarac u okvir gola Arsenala uputio u 62. minuti, a u 63. minuti susreta VAR je provjeravao potencijalni jedanaesterac za Arsenal, ali je procijenjeno da nije bilo elemenata za najstrožiju kaznu.

Nesporazum Alissona i Virgila van Dijka, iskoristio je Gabriel Martinelli te u 67. minuti donio novu prednost Arsenalu postigavši jedan od najlakših golova u svojoj karijeri. Zanimljivo da je ovim golom Liverpool postao ekipa protiv koje je Martinelli zabilježio najviše direktnih učešća u golovima, Redsima je Martinelli dao pet golova i asistirao je za dva gola.

Ponajbolji igrač Arsenala, Bukayo Saka je zbog povrede napustio teren u 78. minuti i na taj način zabrinuo navijače koji se nadaju da njegova povreda neće biti teže prirode.

Liverpool je od 88. minute igrao sa igračem manje jer je Ibrahima Konate isključen nakon drugog žutog kartona i već tada se dalo naslutiti da će Arsenal osvojiti bitna tri boda.

Sve dileme ako ih je neko imao riješio je rezervista Leandro Trossard golom u drugoj minuti sudijske nadoknade za konačnih 3:1.

Arsenal je trećom pobjedom zaredom došao na dva boda Liverpoolu i vratio se u utrku za titulu prvaka.