Trudnice u Federaciji Bosne i Hercegovine suočavaju se s problemom nedostupnosti Clexane injekcija zbog trombofilije, a neujednačenost sistema refundiranja ovog lijeka dodatno komplicira situaciju.
Nedostatak regulacije rezultirao je time da trudnice u nekim kantonima moraju samostalno kupovati Clexane, dok se u drugima refundira ili se nalazi na esencijalnoj listi. Uprkos nedavnim naporima trudnica u Zeničko-dobojskom kantonu da se izbore za refundaciju Clexane injekcija, problem i dalje ostaje prisutan, ne samo u tom kantonu već i u drugim, osim Kantonu Sarajevo gdje je lijek dostupan na recept.
Clexane je vitalan lijek potreban trudnicama s trombofilijom jer sprečava nastanak krvnih ugrušaka, čime doprinosi sigurnom i uspješnom završetku trudnoće. Lana Bavčić, poznata kao inicijatorica borbe za refundaciju Clexane u Zeničko-dobojskom kantonu, ističe da je za jednu trudnoću potrebno oko 250 injekcija, koje koštaju 9,40 KM po komadu.
Iako je sistem refundacije u ZDK trenutno operativan, trudnice i dalje moraju samostalno platiti ove injekcije. Bavčić naglašava da je zabrinuta zbog dugotrajnog procesa refundacije i čestih kašnjenja u isplati novca, što može predstavljati financijski teret za trudnice u ovom ključnom životnom razdoblju.
Zastupnica u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona, dr. Selvedina Sarajlić-Spahić, potvrđuje da je refundacija Clexane injekcija u ZDK uredna, ali ističe da postoji prostor za unapređenje sistema kako bi se olakšalo trudnicama. Sarajlić-Spahić najavljuje napore da se Clexane stavi na esencijalnu listu lijekova kako bi se osiguralo da trudnice imaju pristup lijeku bez dodatnih troškova i čekanja na refundaciju.
Clexane injekcije su od vitalnog značaja za trudnice jer pomažu u sprječavanju stvaranja ugrušaka i osiguravaju bolji protok krvi do posteljice, smanjujući tako rizik od komplikacija za majku i dijete. Ove injekcije se obično primjenjuju potkožno, jednom dnevno ili prema uputama ljekara.
Važno je da se problem nedostupnosti Clexane injekcija za trudnice u Federaciji Bosne i Hercegovine riješi na sustavan način kako bi se osiguralo da sve trudnice imaju jednaku mogućnost pristupa ovom važnom lijeku tijekom trudnoće i nakon nje. Rješavanje ovog problema zahtijeva suradnju svih relevantnih institucija i brzu akciju kako bi se osiguralo zdravlje i sigurnost trudnica i njihovih beba.