Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci poražena je od Irana u velikom finalu Paraolimpijskih igara u Parizu.

Naši momci jučer su savladali Njemačku sa 3:0, te tako prošli u veliko finale i ponovo potvrdili svoje kvalitete. Sada nas očekuje selekcija Irana s kojom se dobro poznajemo, prenosi Sport Centar.

Iran je savladao Egipat sa 3:1, po setovima 25:14, 25:15, 20:25, 25:8.

Finalni susret je počeo poenima naše reprezentacije, no nakon toga uslijedila je nešto bolja igra Iranaca koji su došli do prednosti od 6:1, a nakon toga tu prednost održavali sve do momenta kada su “Zlatni ljiljani” znatno bolje zaigrali i nevjerovatnom serijom uprkos zaostatku od 20:16 u jednom momentu došli do preokreta i pobjede u prvom setu od 25:23.

Drugi set su Iranci bolje otvorili, stigli do rezultatske prednosti, no BiH je uhvatila priključak kao i prvom setu pa je u jednom momentu bilo 8:6 za Irance koji su ipak ponovo dobrom igrom došli do prednosti od 13:9. Reprezentativci BiH u drugom setu stižu do prvog izjednačenja pri rezultatu 18:18. Izuzetno je bio zanimljiv finiš drugog seta, smjenjivale su se reprezentacije u prilikama za osvajanje seta, ali Iranci su se malo bolje snašli i rezultatom 30:28 došli do izjednačenja u setovima.

Treći set su ponovo kao i prva dva bolje otvorili Iranci koji su veoma brzo stigli do prednosti od plus tri, uspijevali su i naši reprezentativci parirati i smanjivati zaostatak, ali do prednosti nisu uspjeli doći, a prednost Irana je u jednom momentu išla i do 21:10 i već tada je bilo jasno da će BiH teško doći do nekog preokreta, Iranci su iskoristili prvu set loptu i rezultatom 25:16 došli do prednosti od 2:1 u setovima.

Na početku četvrtog seta ponovo nešto bolje otvaranje Iranaca koji su pri rezultatu 5:2 došli do prednosti od plus tri poena. Prednost Iranaca je tokom seta išla i do plus plus devet kada je semafor pokazivao 15:6. Do kraja je Iran uspio sačuvati stečenu prednost te sa 25:14 došao do 3:1 u setovima i svog osmog zlata na Paraolimpijskim igrama.

Porazom od Irana, reprezentacija BiH je došla do sedme uzastopne medalja na Olimpijadi, a ukupno 28. na velikim takmičenjima od 1997. godine.