Nakon što smo razgovarali sa prvim čovjekom naše općine, zatim i mladom Nejrom uposlenicom Adriatic Metals BH, te vareškim umjetnikom Dženanom na red je došao i mladi poduzetnik, Varešanin, Salko Likić.
Na početku razgovora Salko nam se ukratko predstavio i otkrio da ima 23 godine, živi na Stupnom Dolu, a osnovnu Iisrednju školu završio je u Varešu.
Obzirom da je naš sagovornik imao i radna iskustva vam naše općine, na početku razgovora smo ga pitali kako biste opisali svoje iskustvo rada van vaše općine?
“Moje prvo radno iskustvo je van naše općine u jednoj uglednoj bosanskohercegovačkoj kompaniji gdje sam i dobio priliku da se obučavam na određenim mašinama što vjerovatno ne bi mogao nigdje drugo, a što mi je pomoglo na drugim poslovima koje sam radio, jer sam već imao iskustvo koje sam samo unaprijeđivao”, otkrio nam je mladi Salko.
Ono što nas je dalje zanimalo jeste razlog odnosno motiv za povratak u Vareš, šta vas je motivisalo da se vratite u rodno mjesto i započnete karijeru kao privatni poduzetnik?
Salko nam je na ovo pitanje odgovorio: “Ja volim Vareš i mislim da ne bi mogao živjeti nigdje drugo, što sam shvatio tek kada sam otišao, bilo mi je jasno da je naš bosanski mentalitet poseban ida to nema nigdje drugo, porodica, prijateljstvo, gostoljubivost je nešto što našim ljudima mnogo znači, ja to vidim po sebi, jer meni je to jedna od stvari kojima se vodim I za šta se borim. Vani sam stekao posebno iskustvo rada na određenim mašinama, kao i drugačijeg načina rada, te drugačijeg načina života. Čitavo to iskustvo vani je zapravo bilo ono što me motivisalo da započnem karijeru kao privatni poduzetnik, mnogo mi je značila podrška moje sestre koja se također vratila u Vareš kada smo odlučili da samo zajedno možemo napraviti nešto.”
Htjeli smo da nam naš sagovornik otkrije više detalja o njegovoj firmi, koja nosi zanimljiv naziv EMSA, pa smo pitali koje su osnovne djelatnosti kojima se bavite?
“EMSA je društvo za proizvodnju, građevinarstvo, transport, trgovinu, ugostiteljstvo i usluge.
Trenutno se najviše bavimo iskopima malim bagerom koji imamo, te manjim građevinskim radovima, slobodno mogu da kažem da često dobijamo zahtjeve da radimo određene stvari koje nismo radili do sada, shodno našim mogućnostima neke prihvatimo, neke ne, ali evo mogu slobodno da kažem smo sve svoje projekte do sada uspješno završili”, poručio je Salko.
Danas nije jednostavno pokrenuti nešto svoje pa nas je zanimalo koji su najveći izazovi prilikom pokretanja vlastitog posla i kako ste ih prevladali?
“Izazovi su tu svaki dan, tako je to na početku, ali jedan od izazova je kada ste mlada osoba kao što sam ja u ulozi jednog privatnog poduzetnika gdje mi se dešava da ljude shvate koliko imam godina pa me na početku ne shvate ozbiljno, ali nakon razgovora ili nakon što vide kako radim I koje rezultate dajem promjene mišljenje i onda dobijem pohvale gdje ljudi iskreno kažu kako su bili skeptični, ali sam im dokazao drugačije”, sa osmijehom nam je odgovorio naš sagovornik.
Nije uobičajeno da mlada osoba pokaže interesovanje za velike strojeve i mašine pa smo pitali odakle strast za bagerom i ostalim mašinama kojima upravljate?
“Dok sam još bio mali volio sam da se vrtim oko vozila, velikih i malih, bageri, traktori kamioni i slično. Kada je otac nešto radio/popravljao uvijek sam bio tu i gledao, što sam tada jedino i mogao, a onda nekoliko godina kasnije neke druge okolnosti u životu su me dovele do toga da sam bio primoran da sam sjedem u mašinu i da krenem da radim, iako sam bio maloljetan tada znao sam da ja to mogu i da je to nešto što želim čitav život da radim”, rekao je mladi poduzetnik.
Sad kada već slovi za poduzetnika pitali smo koje su prednosti i nedostaci života i rada mladog poduzetnika u rodnom mjestu?
“Prednosti života i rada mladog poduzetnika u rodnom mjestu jeste što me svi poznaju i daju veliku podršku, a meni kao mladoj osobi to puno znači. Evo na primjer kada jedan ozbiljan poduzetnik u našem gradu da otvorenu podršku i pomogne to je zaista vjetar u leđa. Nedostaci su neke sitne stvari koje nisu toliko značajne, kao što je neki društevni život, većina prijatelja, mojih godina stalno izlaze i provode se, putuju, a ja baš i nemam toliko vremena za to, jer uvijek postoji nešto što je u tom trenutku prioritet i što se mora završiti na vrijeme jer imamo obavezu prema partnerima sa kojima radimo”, bio je odgovor mladog Salke.
Obzirom da smo svjedoci uspješnom poslovanju našeg sagovornika zamolili smo ga za savjet mladim ljudima koji razmišljaju o pokretanju biznisa?
Imao je Salko spreman odgovor i na to pa je rekao: “Kada razmišljate o tome izgleda nemoguće, samo je bitno da vjerujete u svoju ideju i da imate podršku svojih najbližih i to je ono što vas vodi.”
Pred kraj razgovora zanimala nas je budućnost kako same firme EMSA tako i našeg sagovornika pa smo pitali, kako vidite budućnost svog poslovanja i koji su vaši dugoročni ciljevi?
“Vidim da ćemo morati još nekoliko godina mnogo da radimo i da se dokažemo na tržištu rada, jer mi smo još uvijek kao dijete koje uči hodati, dugoročni ciljevi su stabilnost EMSA-e, ambiciozan sam ali ne pucam na visoko, pristojna mehanizacija i nekoliko većih projekata koji će dovesti do stabilnosti to je neki trenutni cilj”, jasni su Salkini planovi.
Kako to obično biva u našim intervjuima, od sagovornika smo tražili jednu poruku za sve čitaoce Vareškog vijestnika.
“Prije svega, drago mi je da Vareški vijestnik postoji i da se bavite ovakvim temama, mislim da je to zaista falilo našoj lokalnoj zajednici, poruka za čitaoce jeste da nastave da čitaju jer na taj način daju podršku Vareškom vijestniku koji je o sam na početku kao i ja, na taj način pružaju podršku svima nama koji smo dio Vareškog vijestnika i onima koji će tek biti”, zaključio je Salko Likić.