U još jednom spektakularnom meču između Španije i Engleske, Španija je izašla kao pobjednik rezultatom 2:1 i time osvojila četvrti naslov prvaka Evrope. Španija je već tri puta ranije bila prvak Evrope (1964., 2008. i 2012. godine).

Utakmica je započela sa engleskim reprezentativcima na centru, ali već na samom početku Španija je pokazala svoju dominaciju posjedom lopte. U četvrtoj minuti, Williams je izveo korner, ali bez opasnosti po gol Pickforda. U 15. minuti, Englezi su imali prvu ozbiljnu akciju preko Walkera, ali je lopta izbačena u korner.

Lamine Yamal, sedamnaestogodišnji krilni fudbaler, postao je najmlađi igrač u jednom međunarodnom finalu, nadmašivši čak i Pelea. U 46. minuti prvog poluvremena, Foden je propustio priliku da donese prednost Engleskoj, šutirajući direktno u golmana Španije, Unaija Simona.

Početak drugog poluvremena donio je munjevitu akciju Yamala i Williamsa, koja je rezultirala sjajnim pogotkom za Španiju. Nakon toga, Španija je imala nekoliko prilika da poveća prednost, ali su njihovi udarci ili završavali pored gola ili su briljantno intervenisali engleski odbrambeni igrači. U 73. minuti, rezervista Palmer je uspio postići gol nakon sjajne asistencije Bellinghama.

Međutim, Španija nije odustajala i u 87. minuti rezervista Oyarzabal postiže gol nakon asistencije Cucurelle, vraćajući prednost svojoj ekipi. Iako je Engleska pokušala izjednačiti nakon toga, nije uspjela postići gol. Sudija je produžio utakmicu za četiri minute, ali Španija je uspjela sačuvati prednost i zasluženo osvojiti četvrti naslov prvaka Evrope.

Ovom pobjedom, Španija je potvrdila svoju dominaciju na evropskoj fudbalskoj sceni, dok je Engleska ostala bez trofeja. Publika je uživala u još jednom napetom finalu, a mladi talenti poput Yamala i Bellinghama pokazali su svoj nevjerovatan potencijal i obećavajuću budućnost fudbala. Ovaj meč će sigurno ostati upamćen kao jedan od najuzbudljivijih trenutaka Evropskog prvenstva.”