Danas se obilježava Svjetski dan tla, podsjetnik na neprocjenjivu vezu zemljišta s našim opstankom.

Više od 95% hrane koju konzumiramo dolazi upravo iz tla, čineći ga ključnim resursom za našu budućnost.

U svijetu je trenutno oko 33% zemljišta degradirano, a s potrebom povećanja poljoprivredne proizvodnje za 60% do 2050. godine, taj postotak bi mogao dodatno rasti, upozoravaju Ujedinjeni narodi. Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) predviđa da bi do tada više od 90% svjetskog zemljišta moglo biti pogođeno degradacijom.

Profesor Hamid Čustović ističe da je hitno potrebno poduzeti mjere za obnovu zemljišta, ekosistema i osigurati prehrambene potrebe rastuće populacije. Trenutni poljoprivredno-prehrambeni sistemi doprinose degradaciji okoliša kroz krčenje šuma, emisije stakleničkih plinova i gubitak bioraznolikosti.

Strategija EU-a za tlo otkriva da je više od 60% evropskog zemljišta u lošem stanju, izloženo eroziji, zbijanju, zaslanjivanju, zagađenju i gubitku bioraznolikosti.

U sklopu Konvencije UN za borbu protiv dezertifikacije, koja se održava u Saudijskoj Arabiji pod motom “Naša zemlja. Naša budućnost”, fokus je na održivoj poljoprivredi. Svjetski dan tla obilježava se kroz “Dan poljoprivredno-prehrambenih sistema” posvećen promociji otpornih usjeva, zdravlju tla i očuvanju ekosistema.

Cilj je postići transformaciju prehrambenih sistema radi sigurnosti hrane, zaštite prirodnih resursa i izgradnje otporne poljoprivrede, u skladu s ciljevima UNCCD-a i ciljevima održivog razvoja (SDGs).

Podijeli
Exit mobile version