Ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine mogao bi biti ugrožen zbog nedostatka radnika, što rezultira uvozom radne snage.

Ova situacija nije specifična samo za Tešanj, već se javlja i u drugim gradovima u BiH. Primjerice, firma Euroasfalt angažovala je radnike iz Turske za izgradnju tunela na Koridoru 5C, dok se sve češće radnici iz drugih zemalja zapošljavaju na različitim gradilištima u BiH.

Nedavno je zabilježen masovniji dolazak stranih radnika u Tešanj, najrazvijeniju općinu u Zeničko-dobojskom kantonu. Iako postoji ekonomski zamah i napredak, nedostatak radne snage usporava daljnji razvoj. Iako postoje nezaposleni radnici evidentirani na listama Zavoda za zapošljavanje, sve je manje onih koji su voljni raditi.

Jedna od kompanija koja će primiti strane radnike radi daljnjeg ekonomskog razvoja je mesna industrija Madi u Tešnju. Mnogi radnici s istoka već rade u ovoj industriji, a neki su se nakon završetka ugovora vratili u svoje matične zemlje.

Esmir Kotorić, direktor sektora finalne proizvodnje Madija, ističe da su u prošloj godini primijetili potrebu za dodatnim radnicima, posebno tokom sezone od aprila do septembra kada je proizvodnja veća za 25 posto. Radnici iz drugih zemalja trebali bi stići u Tešanj u narednim mjesecima kako bi prošli obuku i započeli s radom u obradi mesa i proizvodnji mesnih prerađevina.

Agencija koja ih zastupa dogovara sve procedure vezane za dolazak stranih radnika u BiH, uključujući vremenski boravak, platu i druge troškove. Prema saznanjima portala Klix.ba, iskustva radnika sa agencijom su više nego zadovoljavajući.

Nedostatak domaćih radnika postaje sve veći problem za ekonomski razvoj zemlje. Bez adekvatne radne snage, mnoge firme se suočavaju s poteškoćama u obavljanju poslova i ostvarivanju planirane poslovne performanse. Kako bi se održao ekonomski rast, ključno je razviti strategiju koja će privući i zadržati domaće radnike, kao i ulagati u obrazovanje i osposobljavanje kako bi se osigurala dostupnost kvalificirane radne snage.

Kako bi se riješio problem nedostatka radnika, potrebno je uspostaviti suradnju između vlasti, obrazovnih institucija, poslodavaca i sindikata kako bi se identificirale potrebe tržišta rada i prilagodile obrazovne programe. Također je važno provoditi mjere aktivne politike zapošljavanja koje će poticati motivaciju domaćih radnika za zapošljavanje i razvoj karijere, kao i smanjiti odlazak mladih i kvalificiranih ljudi iz zemlje.

Podijeli
Exit mobile version