Serhiy Tsapok s tugom posmatra zgarišta borova, crne panjeve koji svjedoče o uništenju jednog naroda. “Sada su mrtvi,” kazao je umorni šumar, gledajući drveće o kojem se brinuo gotovo dvije decenije. Njegove svakodnevne rute kroz ukrajinske šume postale su noćna mora.
Požar, izazvan nepoznatom eksplozijom, uništio je tri hektara borova u nacionalnom parku Sviati Hory na istoku Ukrajine. Četiri petine parka od skoro 12.000 hektara uništeno je ili oštećeno vatrom i eksplozivnim sredstvima, prema riječima zvaničnika.
Rat u Ukrajini doveo je do uništavanja pejzaža širom zemlje, uključujući mnoge predjele od 10 miliona hektara šuma. Svakodnevno, ruske i ukrajinske vojske razmjenjuju hiljade projektila, uništavajući zemlju u sukobu koji podsjeća na rovovsko ratovanje iz Prvog svjetskog rata. Novi taktike, poput korištenja dronova koji bacaju zapaljive materijale na šume, izazivaju požare.
Šumari, ekolozi i demineri izrazili su duboku zabrinutost zbog opsega štete na ukrajinskim šumama. Ruska municija spalila je velike površine nacionalnog parka Sviati Hory, koji je nekada bio omiljeno prirodno utočište u regiji.
“Šta smo izgubili je ogromno,” izjavio je direktor nacionalnog parka Serhiya Pryimachuk. Uništavanje šuma u Ukrajini predstavlja ozbiljan problem, a posao šumara postao je izuzetno opasan. Mine i neeksplodirana ubojita sredstva predstavljaju veliku prijetnju. Oleksandr Polovynko, šumar u 39. godini, jedva je preživio nakon što je stao na minu prošle godine dok je obilazio šumu. Nakon šest mjeseci oporavka, vratio se na posao.
Širom istočne Ukrajine, šume su pretvorene u polja ogoljenih, slomljenih stabala. Gubitak staništa ozbiljno je pogodio lokalne životinjske vrste poput jelena, divljih svinja i djetlića, iako je teško procijeniti gubitak biodiverziteta.
U prirodnom rezervatu Černobil na sjeveru Ukrajine, populacija Przewalskijevih konja značajno je smanjena zbog sukoba. Mine otežavaju gašenje požara, što dodatno prijeti opstanku ovih životinja.
Uklanjanje mina iz šuma predstavlja veliki izazov, a regeneracija šuma nakon rata trajat će decenijama i koštati milijarde dolara. Neki stručnjaci smatraju da će neke šume ostati kontaminirane minama zauvijek, poput šuma koje su proglašene zabranjenim zonama nakon ranijih ratova u Europi.
Svjetska banka procjenjuje da je šteta nanesena ukrajinskim šumama i zaštićenim područjima premašila 30 milijardi dolara. Situacija u ukrajinskim šumama postavlja velike izazove za obnovu i očuvanje prirodnih resursa, te će biti potrebna dugoročna strategija za oporavak.