The Mail on Sunday je u izdanju od 9. juna posvetio pažnju kompaniji Adriatic Metals BiH, ističući njen poslovni uspjeh kao najveće poslijeratne investicije u Bosni i Hercegovini.

Novinarka Joanne Hart pružila je pregled razvoja ove kompanije, fokusirajući se na značaj zaliha srebra na tržištu, prenio je Dnevni avaz.

Trenutno, dok zalihe srebra opadaju, cijene rastu i kreću se oko 30 dolara po unci. Predviđa se da će do kraja ove godine dostići 35 dolara, a prema dugoročnim prognozama, cijena bi mogla premašiti 50 dolara do decembra 2025. godine. Dalja dugoročna predviđanja sugerišu da bi cijena srebra mogla doseći gotovo 350 dolara po unci do 2030. godine.

Ovaj pozitivan trend na tržištu srebra otvara nove mogućnosti za kompaniju Adriatic Metals BiH, koja kontinuirano radi na unapređenju svojih poslovnih strategija i ostvarivanju uspjeha u industriji rudarstva. Njihov rad i ulaganja su prepoznata kao ključni faktor za dalji razvoj ekonomske situacije u Bosni i Hercegovini.

Srebro u usponu

Drugim riječima – srebro je u usponu. Dok lijepi nakit i sjajni okviri za fotografije čine oko 40% globalne potražnje, ostatak dolazi iz industrije. Kao sredstvo za uništavanje insekata, srebro se koristi u medicini. Kao antioksidans, nalazi se u vrhunskim kremama za lice. I, kao izuzetan provodnik električne energije, srebro ima ključnu ulogu u modernom svijetu, koristi se u solarnim panelima, podatkovnim centrima, električnim automobilima, kao i milionima telefona i gadžeta. 

S obzirom na to da se očekuje rast potražnje, izgledi za srebro su sjajni – što je dobro za kompaniju Adriatic Metals. Kompaniju je 2017. godine osnovao australski preduzetnik Paul Cronin, a ona je za samo sedam godina prošla faze od istraživanja do komercijalne proizvodnje. Prva službena prodaja završena je prošlog mjeseca i očekuje se ubrzani napredak. Brokeri predviđaju osnovni profit od oko 45 miliona dolara ove godine, koji će porasti na 260 miliona dolara u 2025. godini.

50 miliona dolara na berzi

Brzina kojom se Adriatic transformisao od ulaganja do zarade izdvaja ovu kompaniju od većine juniorskih rudarskih kompanija. Kompaniju izdvaja i lokacija – smještena je u srcu BiH, zemlje koja se češće povezuje s ratom i sukobima nego s uspješnom industrijom. Međutim, istorijski gledano, rudarstvo je na tim prostorima uvijek bilo ključna industrija, pa su i vlada i lokalno stanovništvo snažno podržali Croninove napore.

Rudnik se, također, pokazao izvanrednim. Srebro je najvredniji metal na lokaciji, ali Adriatic proizvodi i koncentrate cinka, olova i bakra. Kvalitet rude je visok, resursi su se postepeno povećavali, a očekuje se da će stizati još dobrih vijesti. Kao i kod većine rudarskih projekata, bilo je teških trenutaka u kompaniji Adriatic Metals. 

Adriatic je prikupio 50 miliona dolara na berzi, investirajući dio novca u nastavak proizvodnje, ali i za plaćanje vanjskih izvođača i potpuni prenos operacija unutar kompanije – kako bi smanjili troškove, prenosi Dnevni avaz.

MIDASOVA PRESUDA: Adriatic Metals je brzo prešao dug put i trebao bi stići daleko. Cronin je iznimno fokusiran, njegov tim je posvećen, a izgledi za srebro obećavajući. 

Podijeli
Exit mobile version