U razdoblju od 1. januara do 27. juna, na području Zeničko-dobojskog kantona prijavljeno je ukupno 839 slučajeva oboljelih od morbila, što predstavlja znatno povećanje broja oboljelih, istakao je dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane (INZ) Zenica.
Prema njegovim riječima, trenutno jedno oboljelo dijete može zaraziti čak 31 nevakcinisano dijete, što dodatno komplicira epidemiološku situaciju.
Moguće komplikacije koje morbili mogu uzrokovati uključuju upalu srednjeg uha, upalu pluća, teži oblik postinfekcijske upale mozga, akutnu dijareju i enteropatiju, gubitak proteina, manjak vitamina A te čak sljepilo u djetinjstvu, dok smrtni ishod može nastupiti u 5-10 posto slučajeva oboljelih.
Najviše oboljelih zabilježeno je u Zenici (315), Kaknju (314) i Visokom (118), gdje je vakcinalni obuhvat nizak, a time i kolektivni imunitet.
U suprotnosti, u mjestima poput Maglaja, Doboja Jug, Tešnja, Usore, Olova, Vareša i Breze, gdje je vakcinalni obuhvat visok, primjećuje se manji broj oboljelih.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane apelira na roditelje u Kaknju, Zenici i Visokom, gdje je stanje najkritičnije, da odvedu svoju nevakcinisanu djecu na vakcinaciju protiv morbila kako bi zaštitili njihovo zdravlje i sprečili dalje širenje bolesti.
Poziva se na primjer dobre prakse gdje je visok vakcinalni obuhvat rezultirao smanjenjem broja oboljelih.
Posebno se ističe važnost vakcinacije kao jedine efikasne epidemiološke mjere protiv morbila, prenosi N1.
Kozica naglašava da vakcine protiv morbila pokazuju svoju efikasnost kroz primjere osoba vakcinisanih u prošlosti koje i dalje imaju visok nivo antitijela na bolest.