Prisustovali smo današnjoj 32. sjednici Općinskog vijeća, a donosimo vam kratku retrospektivu do pete tačke dnevnog reda, ostatak sjednice vam donosimo u nekom od narednih članaka.

Sjednica Općinskog vijeća počela je u 14:04, a sjednici je prisustovovalo 18 vijećnika uz kašnjenje vijećnice Berberović koja se naknadno priključila, a prethodno o svom kašnjenju obavijestila predsjedavajuću Mahiru Brkić.

Predsjedavajuća je pozdravila prisutne te upitala da li su vijećnici zadovoljni dobivenim odgovorima na pet vijećničkih pitanja sa prošle sjednice, ispostavilo se da jesu i da nije bilo primjedbi.

Sa dva nova vijećnička pitanja javio se Nazif Hajrić koji je pitao: 1. Kada će doći do otvaranja azila za pse na Zabrezju jer su se na Striježevu pojavili psi lutalice u blizini škole i predstavljaju opasnost za djecu? 2. Da li je planirana sanacija dijela ceste na dijelovima puta prema Striježevu?

Sljedeće pitanje postavio je vijećnik Franjić: Postoji li rješenje za neadekvatno postavljene klime koje sve češće ugrožavaju druge stanovnike vareških zgrada?

Asmir Čizmo je također imao pitanje koje je uputio načelniku i Javnom komunalnom preduzeću Vareš, a tiče se neprohodnosti ulica i stanja vareške pijace odnosno zašto se ne održavaju navedene lokacije?

Viječničko pitanje postavio je i Šaban Ibrišimović: Je li moguće da na području Vareša nema nijedan projekat upućen prema Fondu za zaštitu okoliša?

Emir Islamović je postavio svoje vijećničko pitanje: Kada je planirana sanacija dijela puta na relaciji Ravne – Zubeta?

Vijećnik Igor Hinger se nadovezao na pitanje vijećnika Čizme i upitao može li dio održavanja prhodnosti puteva u gradskoj jezgri i ispred zgrada preuzeti Civilna zaštita Vareš?

Amela Brkić je upitala: Zašto se ne čiste trotoari i pješačke zone od posipnih materijala?

Još jedna vijećnica, Saudina Beganović je odlučila postaviti pitanje: Zašto stanje na putevima M44, M44 A i M44B još uvijek nedovoljno dobro odnosno zašto se ne čisti posipni materijal, zašto dolazi do začepljenja odvoda u vremenu kada je frekvencija saobraćaja povećana?

Na sva pitanja odgovorio je načelnik Zdravko Marošević koji je prije samog odgovaranja pozdravio sve prisutne te sve ostale građane Vareša. Načelnik je redom dao sljedeće odgovore, na pitanje o azilu rekao je da se uskoro očekuje izlazak na teren zajedno sa Civilnom zaštitom i vatrogascima će se početi sa radovima, ali da građani moraju biti svjesni da će broj pasa u azilu biti ograničen, na pitanje o sanaciji puta, rekao je da je prolazio navedenom dionicom i da će ista biti sanirana onog momenta kada se za to steknu uslovi.

Vezano za postavljanje klima uređaja načelnik je rekao da svugdje u svijetu postoje rashladni uređaju, te da treba urediti materiju, ali i da kućni savjeti zgrada moraju odraditi svoj dio posla te u slučaju nepravilnosti prijaviti to Vareš stanu, a nakon toga komunalnoj inspekciji.

Na problem neodržavanja puteva načelnik je između ostalo rekao da i sam putuje cestama koje vode prema Varešu i iz Vareša, ali i da su već postojane primjedbe na rad JKP-a, ali da Vijeće može reagovati na kraju ciklusa kada će i samo imati uvid u ono što nije ili jeste urađeno.

O projektima prema Fondu za zaštitu okoliša rekao je da je upućen jedan projekat koji očito nije prošao te da neki ne apliciraju na takve pozive jer nemaju potrebnih 30% za sufinansiranje projekata.

Provjerit će se stanje na putu Ravne-Zubeta, ali je na građane apelova da se načelniku obraćaju putem predstavnika mjesnih zajednica, bio je odgovor na pitanje vijećnika Islamovića,

Što se tiče prilaza zgradama načelnik je ukazao na odgovornost građana odnosno da su sami dužni da čiste prilaze svojim ulazima, ali da će logistički podržati svaki od takvih poduhvata, a na pitanje vijećnice Brkić je rekao da nije realno da nam svima uvijek bude idealno.

Na posljednje vijećničko pitanje, načelnik je u svom između ostalog rekao da nam sada izgleda počinju smetati i vozila, te da nam je grad takav kakav jest i da se regionalni putevi održavaju po pravilima kantona, s tim da vijećnici i načelnik mogu prijavljivati svaku nepravilnost koju primjete, a tiče se održavanja puteva. Dodao je načelnik da je zahtijevao da se put od ulaza do izlaza u općinu da na upravljanje odnosno održavanje JKP Vareš jer vjeruje da bi stanje bilo mnogo bolje.

Vijećnik Dodik je nakon javljanja Hingera za repliku ukazao da ako se Hingeru ne dozvoli replika doći će do povrede poslovnika što je predsjedavajuća uvažila, a vijećnik Hinger je u svom naknadnom izlaganju samo dodao da u Varešu postoje i stariji građani koji nisu u stanju sami sebi očistiti prilaze, ali da vjeruje da će načelnik imati sluha za taj problem pa angažovati radnike koji će to učiniti.

Zapisnik sa 31. sjednice je jednoglasno usvojen baš kao što je usvojen i dnevni red 32. sjednice.

Prva tačka dnevnog reda bila je: Prijedlog Programa rada Općinskog načelnika za 2024. godinu, ona je prošla bez rasprave, a nakon toga i usvojena sa 10 glasova ZA, 7 glasova protiv (vijećnici SDA) i 1 suzdržanim (Dario Dodik).

Druga tačka dnevnog reda bila je: Prijedlog Odluke o otpisu zaliha, za riječ se javio vijećnik Dodik koji je između ostalog istakao da je riječ o zalihama čija se vrijednost procjenjuje na 231921 KM, a u pitanju su robne rezerve za koje ne postoji zapisnik gdje je i kako je nestala navedena roba koju je činila pretežno hrana, a koja se nalazila u magacinu teritorijalne odbrane (današnji Alma Ras). Osim toga dodao je da se zna ko je bio na vlasti te 2007. godine. Nakon vijećnika javio se i načelnik koji je rekao da se sjeća tog perioda i da je riječ o robi koja je dijeljena bez ikakvih papira i kontrola, a ono što se nije podijelilo s vremenom se pokvarilo, tako da je žargonski rečeno propalo desetak vreća šećera, nekoliko vreća makarona i riže… Ova odluka je usvojena jednoglasno sa 18 glasova ZA.

Treća tačka dnevnog reda bila je: Prijedlog Odluke o potvrđivanju rezultata izbora za članove Savjeta mjesne zajednice Neprivaj, ova odluka je bez rasprave jednoglasno usvojena sa 18 glasova ZA.

Četvrta tačka dnevnog reda bila je: Prijedlog Odluke o dodjeli sredstava vjerskim zajednicama sa područja općine Vareš. Raspravu je započeo vijećnik Dodik koji je upitao da li su dostavljeni izvještaji o utrošenim sredstava iz prošle godine? Načelnik došao ponovo za govornicu i rekao zahtjeva iz vjerskih zajednica uvijek ima i svi moraju pravdati dodijeljena sredstva te da se nada da će pritiskom preko službi na neki način natjerati sve da pravdaju dobivena sredstva.

Peta tačka dnevnog reda bila je: Prijedlog Odluke o raspoređivanju sredstava za finansiranje rada mjesnih zajednica. Za riječ i početak rasprave javio se vijećnik Islamović koji pitao predlagače na koji način će uplatiti sredstva onim mjesnim zajednicama koje nemaju otvorene račune u bankama? Nakon Islamovića u raspravu se uključila i vijećnica Brkić istakla je da je predviđeno 28000 KM za dodjelu mjesnim zajednicama u iznosima od 500 KM ili 1000 KM, ali je upitala šta sa onima koji nemaju račun i zbog čega se sredstva ne uplate početkom godine kako bi se izbjegli troškovi transakcija? Načelnik je dao odgovor na ova pitanja te istakao da treba na ove stvari gledati realno odnos da imamo 20 i više mjesnih zajednica koje se po mnogo čemu razlikuju, a da općina ako želi ispunjavati standarde onda mora biti spremna i na troškove. Nemoguće je uplatiti sredstva u prvom mjesecu jer se budžet puni i prazni tokom cijele godine, a za kraj je jasno rekao da novca neće biti za one koji nemaju račune. Nakon načelnika za govornicu je prvi put izašao i Mirnes Ajanović te istakao da će sve mjesne zajednice dobiti po 500 KM, ali je dao prijedlog da se dopuni član 6. dodavanjem da se sredstva pravdaju i općinskom vijeću. Vijećnik Dodik se također javio sa prijedlogom da nadležna služba dostavi izvještaj za prethodnu godinu o utrošku i korsnicima sredstava predviđenim za mjesne zajednice. Na sve navedeno javila se i predsjedavajuća Mahira Brkić koja je istakla da se sve nalazi u godišnjim izvještajima o radu mjesnih zajednica. Za kraj rasprave načelnik Marošević je poručio da se člaovi savjeta mjesnih zajednica mogu razriješiti zbog svog nerada, ali da vijećnici moraju biti spremni odabrati nove članove. Odluka je u konačnici jednoglasno usvojena sa 18 glasova ZA.

U nekoj od narednih objava donosimo vam najbitnije stavke sa ostatka sjednice odnosno ostalih šest tačaka dnevnog reda.

Podijeli
Exit mobile version