Bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar je završila impresivan nastup u finalu Svjetskog prvenstva u disciplini 200 metara leptir, osvojivši treće mjesto.

Nakon sjajne izvedbe u polufinalu, gdje je zauzela četvrto mjesto, Lana je još jednom pokazala svoj talent i borbenost na najvećoj svjetskoj plivačkoj sceni.

U finalnoj utrci, Lana je započela trku slično kao i ostale plivačice, okrenuvši na 50 metara kao šesta. Razlike među takmičarkama bile su vrlo male, s samo 0.61 sekundi zaostatka za vodećom plivačicom. Lana je napredovala na drugom okretu na 100 metara, okrenuvši kao četvrta, s 0.64 sekunde zaostatka za Britankom Stephens.

Vodeći trojac, u kojem su bile Stephens, Bach i Klikner, plivao je izuzetno dobro, dok je Lana na trećem okretu bila četvrta. Ipak, nije odustajala i držala se korak s vodećim trojcem. Veliku borbu vodila je s Amerikankom Klinker za treće mjesto, nekoliko puta zamjenjujući pozicije. Na kraju, Lana je uspjela osvojiti bronzanu medalju, što je još jedan veliki uspjeh za bh. plivanje.