Na današnji dan 1891. godine rođen je Augustin Tin Ujević, jedno od najvećih imena hrvatske i regionalne lirike u historiji.
U mladosti, dok je studirao hrvatski jezik i književnost, klasičnu filologiju, filozofiju i estetiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, objavio je svoje prve sonete u časopisu “Mlada Hrvatska”.
Inspiraciju je crpio iz rada Antuna Gustava Matoša, da bi kasnije pronašao uzor u francuskom pjesniku Bodleru, prenosi Avaz.
Nakon boravka u Parizu, gdje je objavljivao političke članke i pjesme, Ujević je putovao između Zagreba, Beograda, Sarajeva i Splita.
Nakon završetka Drugog svjetskog rata, komunističke vlasti su mu zabranile javno djelovanje zbog rada u novinskoj agenciji NDH “Velebit”.
U tom periodu je živio kao anonimni prevoditelj, dok ga je zbirka “Rukovet” vratila u središte književne scene.
Augustin Tin Ujević je smatran jednim od najvećih pjesnika svog vremena, a njegova posljednja zbirka “Žedan kamen na studencu” potvrdila je njegovo vodeće mjesto u hrvatskom i jugoslavenskom pjesništvu.
Svojim osobenjačkim načinom života, Ujević je dugo skrivao tajnu svoje intimnosti, te je bio poznat kao boem i stalni gost lokalnih kafana i gostionica. Preminuo je u zagrebačkoj bolnici “Sestre milosrdnice” 12. novembra 1955. godine.