Na današnji dan 1856. godine, u selu Smiljan u Lici, kod grada Gospića, u Hrvatskoj, rođen je Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u historiji svjetske nauke, najpoznatiji svjetski pronalazač i naučnik u oblasti fizike, elektrotehnike i radiotehnike.

Rođen je kao četvrto dijete Milutina i Đuke Tesle u svešteničkoj pravoslavnoj porodici.

Nakon završetka studija elektrotehnike u Gracu i kratkog stažiranja u Budimpešti i Parizu, Tesla je emigrirao u SAD gdje je postao državljanin 1884. U SAD-u je, istražujući tajne oscilatornih kretanja elektriciteta i materije, postigao najveće naučne uspjehe.

Tesla je smatran tvorcem “novog tehničkog poretka”, jer je svojim izumima postavio temelje za brzi naučno-tehnički razvoj ljudskog roda u 20. vijeku.

Među njegovim izumima izdvajaju se pronalazak obrtnog magnetnog polja, trofaznog sistema prenosa električne energije, indukcionog motora, generatora i transformatora, te fenomena elektromagnetne rezonance. Tesla je također patentirao niz izuma na kojima se zasniva savremena elektronika, bez kojih bi bila nezamisliva tehnička civilizacija, posebno prenos električne energije.

Tesla je bio pionir u radijskoj tehnici, bežičnoj telegrafiji i radaru. Njegov polifazni sistem naizmjeničnih struja pokazao je svoju vrijednost na prvoj hidrocentrali na slapovima Nijagare. Ukupno je patentirao gotovo 700 izuma u oblastima naizmjenične struje, telekomunikacija, akustike i mašinstva, od kojih su mnogi postali široko prihvaćeni i primijenjeni.

Povodom stogodišnjice njegovog rođenja 1956. godine, jedinica za mjerenje visokog napona dobila je naziv “tesla” u čast Nikole Tesle. Također, jedinica za jačinu magnetnog polja također nosi Teslino ime, što svjedoči o njegovom neospornom doprinosu u oblasti fizike i elektrotehnike.

Podijeli
Exit mobile version