Stres je jedan od najvećih neprijatelja modernog čovjeka. Većina nas svakodnevno doživljava stres na poslu, u porodici, u društvenim odnosima, pa čak i u situacijama koje bi trebale biti opuštajuće.

Psiholozi često ističu da je stres povezan s razvojem različitih bolesti, od srčanih problema do problema s probavom, pa čak i mentalnih poremećaja poput anksioznosti i depresije. Međutim, važno je shvatiti odakle stres zapravo dolazi kako bismo se mogli učinkovito nositi s njim.

Jedna od interesantnih tvrdnji koju često čujemo je da “stres dolazi od jada, a jad dolazi od gadova”. Ova izjava, koliko god jednostavna bila, nosi u sebi duboku istinu. Stres često dolazi iz situacija u kojima se osjećamo bespomoćno, kada se suočavamo s nepravednim, manipulativnim ili toksičnim ljudima, odnosno s “gadovima”. Ti ljudi mogu biti naši šefovi, kolege, pa čak i članovi porodice ili prijatelji koji svojim postupcima i ponašanjem unose nemir u naš život.

Psihološki mehanizmi stresa

Kada se nađemo u stresnim situacijama uzrokovanim ljudima koji nam ne žele dobro, naš mozak aktivira odbrambene mehanizme. Osjećamo tjeskobu, nesigurnost i strah, što može dovesti do fizičkih simptoma poput ubrzanog rada srca, znojenja, problema s disanjem i slično. Dugotrajna izloženost takvim situacijama može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući kronični stres koji je često uzrok bolesti poput visokog krvnog tlaka, srčanih bolesti, dijabetesa i drugih.

Kako se nositi s gadovima i smanjiti stres

Psiholozi savjetuju nekoliko koraka kako bismo se učinkovito nosili sa stresom uzrokovanim “gadovima”:

Prepoznajte izvore stresa – Prvi korak u borbi protiv stresa je prepoznavanje izvora problema. Razmislite ko ili što vam stvara najviše stresa. To može biti određena osoba, situacija ili kombinacija faktora. Kada identificirate uzrok, bit ćete u boljoj poziciji da se s njim suočite.

Postavite granice – Jedan od najvažnijih koraka u borbi protiv stresa je postavljanje granica. Nemojte dopuštati da vas drugi iskorištavaju ili zlostavljaju. Naučite reći “ne” i zaštitite svoje mentalno i emocionalno zdravlje. To može uključivati i distanciranje od toksičnih ljudi, ako je to moguće.

Razvijajte tehnike opuštanja – Pronađite metode koje vam pomažu da se opustite i smanjite stres. To može biti meditacija, duboko disanje, joga, šetnje u prirodi, ili jednostavno provođenje vremena s ljudima koji vam donose radost i mir.

Rad na vlastitom stavu – Ponekad ne možemo promijeniti okolnosti, ali možemo promijeniti svoj stav prema njima. Naučite prihvaćati stvari koje ne možete promijeniti i usmjerite se na ono što možete kontrolisari. Pozitivan stav može vam pomoći da smanjite utjecaj stresa na vaše zdravlje.

Traženje podrške – Nemojte se ustručavati potražiti pomoć od stručnjaka ili prijatelja. Ponekad je razgovor s nekim tko može pružiti objektivan savjet ili samo slušati, najbolji način za smanjenje stresa.

Podijeli
Exit mobile version