Na današnji dan, 20. jula, širom svijeta se obilježava Međunarodni dan šaha, datum koji je uspostavila Svjetska šahovska federacija 1966. godine, istovremeno označavajući i dan osnivanja ove organizacije.

Šah, drevna igra na 64 polja, koja zahtjeva i razvija koncentraciju, kreativnost i taktičnost, jedan je od omiljenih oblika zabave mnogih ljudi.

Historijat šaha

Historija šaha seže duboko u prošlost, iako njegovo tačno porijeklo nije u potpunosti poznato. Prvi put se spominje u VI vijeku, no smatra se da je nastao čak i ranije, negdje oko početka naše ere u Indiji, pod nazivom “čaturanga”, što na sanskritu znači “četverodijelna”, aludirajući na vojsku.

Kroz historiju, šah se proširio preko Arapa i Bizanta u Evropu, gdje je postao izuzetno popularan tokom križarskih ratova. Promjene koje su Evropljani donijeli igri učinile su je dinamičnijom, a oko 1470. godine došlo je do značajne transformacije kada je dama postala najjača figura u igri.

Gioachino Greco, jedan od najboljih šahista u povijesti, također je ostavio svoj trag, živeći od svog šahovskog znanja i prodaje svojih rukopisa.

Uticaj na kognitivne sposobnosti

Šah nije samo igra zabave, već ima i pozitivan utjecaj na kognitivne sposobnosti. Zahtjeva strpljenje, smirenost, koncentraciju i taktičnost, vještine koje se mogu razvijati kroz igru. Potiče intelektualni razvoj djece i odraslih, poboljšava apstraktno razmišljanje, taktičnost te sposobnost razmišljanja o rješavanju problema na različite načine.

Šah potiče disciplinirano razmišljanje, razvija kreativnost i sposobnost zadržavanja više različitih kombinacija u glavi istovremeno, što su vještine korisne tijekom cijelog života. Osim intelektualnih koristi, šah također ima socijalnu komponentu jer se igra s drugim osobama, potičući interakciju i timski duh.

Iako je danas popularno online igranje šaha, ta interakcija može nedostajati, ali i dalje ima pozitivan utjecaj na kognitivni razvoj. Zanimljivo je primijetiti paralelu između šaha i sportova poput košarke, gdje se taktičko razmišljanje i brza reakcija mogu usporediti sa dinamikom šaha.

Tako šah može pomoći sportašima u timskim sportovima da razviju strategijsko razmišljanje i shvatanje važnosti ofenzive i defenzive. U konačnici, šah simbolizira umanjenu verziju životnog bojišta, gdje svaka odluka nosi svoju cijenu, ali pruža priliku za učenje, rast i razvoj vještina.

Kroz igru šaha, igrači svih dobnih skupina mogu poboljšati svoje mentalne sposobnosti, uživati u taktičkim izazovima i razvijati strategijsko razmišljanje.

Podijeli
Exit mobile version