U prostorijama općinske sale u Varešu održano je edukativno predavanje za vareške pčelarke i pčelare na temu “Praktično pčelarstvo u brdsko planinskim područjima s fokusom na proljetni razvoj”.

Edukativno predavanje organizovalo je Udruženje pčelara “Polen” Vareš, a predavač je bio mag.sc. šumarstva Samir Omerović predsjednik Kantonalnog saveza pčelara Kantona Sarajevo te direktor KJP “Sarajevo-šume”.

Predavanje je okupilo 27 vareških pčelara među kojima je bio i Šaban Ibrišimović zamjenik predsjednika Udruženja “Polen” te voditelj projekta brendiranja vareškog meda.

Sve prisutne je u ime organizatora pozdravio predsjednik Udruženja “Polen” Vareš, Adis Bašić.

Nakon uvodnog govora, sa predavanjem je započeo i gost predavač mag. sc. Samir Omerović, koji je između ostalog rekao.

”Cilj mi je samo da kada izađete odavde da se zamislite da li je ispravno ono što vi radite. Sve nas prisutne veže ista stvar, a to je pčela koju ne možete natjerati da uradi nešto što je protiv njenog instinkta. Tokom predavanja želim da napravim vezu između vas, pčele i prirode koja vas okružuje jer danas postoji više od 20 000 različitih vrsta pčela, a samo su dvije tri interesantne današnjoj populaciji. Pitanje je možemo li biti gospodari pčela ijednoj pčeli? Balkanski narod je nagrađen jednom od najvažnijih vrsta pčela koja važi za najzanimljiviju vrsta na svijetu. U košnici imamo ‘strahovito’ biće sa velikim brojem mogućnosti.

Profesor Omerović je upoznao prisutne i sa historijatom razvoja pčela, te pčelarstva, ukazao na važnost šume za opstanak pčela i poručio prisutnima: “Vi ste čuvari pčela!”

Upoznao je profesor sve prisutne i o aktivnostima koje su trebali poduzeti do marta, ali i o onim aktivnostima koje trebaju da poduzmu u narednom periodu.

Ovo izuzetno kvalitetno predavanje potrajalo je više od dva sata, a nakon njega je uslijedila i diskusija prisutnih te razmjena iskustava.

Podijeli
Exit mobile version